Phablet - co to jest? Jak wybrać? Polecane modele.

| 0 Komentarzy
Kilka prostych porad dotyczących wyboru phabletu.

Smartfon to nieduży telefon komórkowy wyposażony w system operacyjny. Tablet jest jego większym bratem, najczęściej (choć nie zawsze) pozbawionym funkcji dzwonienia. Od niedawna na rynku funkcjonuje jeszcze jedno urządzenie – phablet, który stanowi pomost pomiędzy smartfonem a tabletem. Czym się różni od poprzednich urządzeń? Kiedy mówimy o smartfonie, a kiedy już o phablecie? Niniejszy poradnik ma za zadanie rozwiać pojawiające się wątpliwości.

Co to jest phablet?

Po raz pierwszy phablety (fablety) pojawiły się na rynku w 2011 roku, kiedy to Samsung przygotował swój nowy produkt Samsung Galaxy Note. Cechą charakterystyczną tego typu urządzeń jest co najmniej 5,3-calowy ekran. Gdy jednak przekątna wyświetlacza przekroczy przekątną 7 cali, phablet staje się tabletem. Ponadto urządzenie, jak każdy telefon, pozwala na wykonywanie połączeń głosowych. Jest więc smartfonem wyposażonym w duży, wygodny ekran.

Wśród phabletów trudno znaleźć urządzenia budżetowe – są one najczęściej wyposażone w najnowsze technologie i topowe podzespoły. Dlatego też ich cena nie należy do najniższych. Zapewniają natomiast wysoką jakość oraz wydajność.

Na co zwracać uwagę?

Zobacz również artykuły:

Jak wybrać smartfona

Telefony i smartfony dual sim - jak wybrać?

Jak wybrać smartfona

Jak wybrać telefon z wytrzymałą baterią?

Smartfon czy tablet?

Jaki telefon dla aktywnych?

 

Ekran

To on stanowi siłę phabletu. Jest na tyle duży, by przeglądanie stron internetowych czy czytanie tekstu było komfortowe, ale jeszcze na tyle mały, by można było go trzymać w jednej ręce. Co prawda obsługa tego typu urządzenia może sprawić kłopot, jednak producenci starają się poprawić komfort użytkowania poprzez różnego rodzaju rozwiązania programowe. Przy wyborze phabletu warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • - przekątna wyświetlacza – należy pamiętać, urządzenie musi być wygodne w obsłudze, jako że nie służy tylko obsługi multimediów, ale również pełni funkcję telefonu. Ekrany o przekątnej 6+ są już naprawdę duże i mogą ograniczać mobilność słuchawki, co nie oznacza, że nie znajdują swoich zwolenników. Wybór phabletów jest spory, dlatego też każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
  • - rozdzielczość – większość urządzeń oferuje bardzo dobrą jakość obrazu. Coraz częściej producenci oferują wyświetlacze o rozdzielczości Full HD (1920x1080), co gwarantuje wysoką szczegółowość. Oczywiście nie brakuje również ekranów o mniejszej rozdzielczości jak choćby 1280x720.

 

Podzespoły

Większość phabletów działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Dlatego też, aby korzystanie z urządzenia było efektywne (m.in. szybkie) powinno być wyposażone w dobre i wydajne podzespoły. Obowiązkowo na pokładzie powinien znaleźć się dwurdzeniowy procesor i od 1,5 do 3 GB pamięci RAM. Takie połączenie pozwoli na spokojne korzystanie z systemu, bez lagów i przycięć.

Aparat

Jako że większość phabletów należy do topowych, wręcz flagowych słuchawek, producenci nie zapominają także o tylnym aparacie. Wiele z nich zostało wyposażonych w co najmniej 8-megapikselowy aparat. Jednak niektóre urządzenia mogą zaskoczyć, jak choćby Nokia Lumia, która charakteryzuje się kamerką o rozdzielczości 20 megapikseli, a także świetną optyką firmy Zeiss.

Waga

Phablet, ze względu na swoje rozmiary, nie należy do lekkich urządzeń. Jeśli istnieje taka możliwość, warto wziąć urządzenie w ręce i sprawdzić, czy nie jest ono za ciężkie.

Bateria

Przy tak dużym wyświetlaczu oraz wydajnych podzespołach, nie można zapominać o jednym z podstawowych elementach, czyli akumulatorze. Jego pojemność powinna wystarczyć na pracę przez co najmniej 1 dzień. Na czas działania wpływa nie tylko sama bateria, ale także rozwiązania programowe, optymalizacja systemu wprowadzona przez producenta, a także energooszczędność pozostałych podzespołów. Dlatego też przed zakupem warto zapoznać się z recenzjami lub testami poszczególnych phabletów, a także opiniami innych użytkowników.

Łączność

Oprócz standardowych modułów komunikacji takich jak 3G, Wi-Fi, Bluetooth, w wyposażeniu phabletów można znaleźć także 4G, który pozwala cieszyć się szybkim Internetem (oczywiście tylko w przypadku udostępnienia takiej usługi przez operatora).

Dodatkowe wyposażenie

Jako że phablet charakteryzuje się dość dużym ekranem, jego obsługa może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób z mniejszymi dłońmi. Aby ułatwić jego obsługę, niektórzy producenci (jak Samsung) wprowadzają udogodnienia w postaci rysika umożliwiającego nie tylko nawigację po systemie, ale również wykonywanie „odręcznych” notatek.

W niektórych phabletach można spotkać się z Dual SIM, czyli możliwością obsługi dwóch kart SIM. Dzięki temu użytkownik może korzystać z dwóch numerów – służbowego jak i prywatnego bądź też jednego numeru oraz karty Aero pozwalającej na użytkowanie darmowego Internetu.

Tabletofony

Na rynku można znaleźć urządzenia, które ze względu na swoje gabaryty trudno uważać za duże smartfony, a mimo to są wyposażone w funkcję dzwonienia. Są to tzw. tabletofony, czyli tablety pozwalające na wykonywanie połączeń głosowych. W takich przypadkach przekątna ekranu wynosi co najmniej 7 cali.

Czy warto kupić phablet?

Phablet jest specyficznym produktem, który wypełnia lukę pomiędzy smartfonami oraz tabletami. Początkowo został stworzony z myślą o biznesmenach, którzy potrzebują wygodnego centrum dowodzenia. Obecnie znajduje coraz więcej zwolenników ze względu na jedną z najważniejszych zalet: duży, wygodny ekran, ułatwiający wprowadzanie tekstu, przeglądanie dokumentów i stron www czy robienie notatek podczas spotkania. Są również osoby, które narzekają na jego mobilność, mniejszą wygodę obsługi jedną ręką czy duże rozmiary, przez które nie mieści się w kieszeni spodni. To, czy warto go kupić, zależy tak naprawdę od osobistych preferencji i potrzeb.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.